Dieta cukrzycowa – zasady, jadłospis, co jeść, a czego unikać

Ilość osób chorujących na cukrzycę stale rośnie, zwłaszcza na cukrzycę typu II i dieta cukrzycowa jest nieodłącznym elementem leczenia. Wzrost chorych jest to spowodowany nieodpowiednią dietą i stylem życia, który wpływa na rozwój cukrzycy. Dlatego tak ważna jest modyfikacja sposobu żywienia i regularna aktywność fizyczna, wśród osób szczególnie narażonych na tę chorobę. Sprawdź, jakie są zasady diety cukrzycowej i co jeść, aby utrzymać właściwy poziom glukozy we krwi.

Dieta cukrzycowa – najważniejsze zasady

Dieta dla cukrzyka, szczególnie po rozpoznaniu choroby, powinna być skonsultowana z dietetykiem. Doświadczony specjalista pomoże w zrozumieniu choroby, wskaże odpowiednie produkty i nauczy komponować posiłek, aby poziom glukozy po jego zjedzeniu utrzymywał się na stałym poziomie.

Jednak istnieje kilka zasad, którymi powinni kierować się wszyscy pacjenci z cukrzycą. Oto najważniejsze z nich:

Niski indeks glikemiczny w cukrzycy

Podstawowym zaleceniem dla osób chorujących na cukrzycę jest dieta oparta o produkty z niskim indeksem glikemicznym i produkty jak najmniej przetworzone. W związku z tym warto do swojej diety włączyć produkty takie jak: razowy makaron, ciemny ryż, gruboziarniste kasze, razowe pieczywo czy płatki owsiane.

Niski indeks glikemiczny w diecie diabetyka jest podstawą utrzymania prawidłowego poziomu glukozy.

Redukcja masy ciała

Nadmiar tkanki tłuszczowej i podwyższona masa ciała negatywnie wpływają na poziom glikemii. Dlatego tak ważna jest redukcja kilogramów, która pozytywnie oddziałuje na gospodarkę węglowodanową.

Warto podkreślić, że redukcja powinna być dostosowana do danej osoby, czyli płci, wieku, rodzaju wykonywanej pracy, aktywności fizycznej, a także preferencji żywieniowych. Zdecydowanie nie powinno się stosować głodówek, diet sokowych oraz innych modnych sposobów żywienia.

Pamiętaj, że redukcja masy ciała to najczęściej długotrwały proces, który wymaga cierpliwości i czasu.

Regularność posiłków w diecie cukrzycowej

Regularność posiłków jest jednym z ważniejszych elementów racjonalnego żywienia i również w diecie cukrzycowej nie można pominąć tego elementu. Dlatego staraj się dostosować posiłki do swojego rytmu życia.

Aktywność fizyczna

Według badań, regularna aktywność ma bardzo pozytywny wpływ na poziom glukozy. Jednak jaka aktywność będzie najlepsza dla cukrzyka? Taka, która będzie przez niego uprawiana.

Skup się na tym, żeby znaleźć dla siebie najlepszą formę aktywności, taką którą lubisz i która sprawia Ci przyjemność np. spacer, pływanie, jazda na rowerze. Zapewni to regularność ćwiczeń i na stałe wkomponuje się w Twój styl życia.

Ograniczenie cukrów prostych

Osoby z cukrzycą powinny starać się ograniczać lub całkowicie zrezygnować ze spożywania cukrów prostych. Produkty te negatywnie wpływają na poziom cukru we krwi, a także na cholesterol i trójglicerydy.

Pamiętaj, że cukier może być ukryty w wielu produktach pod różnymi nazwami. Dlatego tak ważne jest, żeby nauczyć się prawidłowo czytać etykiety i unikać w nich cukru pod każdą postacią.

Węglowodany w diecie cukrzycowej

Rodzaj węglowodanów w diecie osób z cukrzycą jest szczególnie istotny, ponieważ w największym stopniu wpływa na stężenie glukozy we krwi. W związku z tym zaleca się ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie węglowodanów prostych, takich jak np. białe pieczywo, pszenne makarony, słodkie bułki, ciastka i słodycze.

Jadłospis osób z cukrzycą powinien opierać się na węglowodanach złożonych, zawierających większe ilości błonnika, który m.in. zmniejsza wyrzut glukozy po posiłku.

Zalicza się do nich m.in.:

  • ciemne pieczywo,
  • pełnoziarniste makarony,
  • grube kasze,
  • ryż brązowy.

Wymienniki węglowodanowe w cukrzycy

W przypadku węglowodanów, istotną miarą dla diabetyków jest również wymiennik węglowodanowy (WW), który określa porcję produktu dostarczającą 10 g przyswajalnych węglowodanów.

Dzięki wymiennikom węglowodanowym można wymieniać między sobą różne produkty bez obawy o nagły wzrost glukozy. Dokładne dane znajdują się w specjalnych tabelach, ale można również wyliczyć je samemu, korzystając z wagi kuchennej i informacji o gramaturze i zawartości węglowodanów w produkcie. Jest to szczególnie ważne u osób z cukrzycą typu 1.

Białko w cukrzycy

Białko dla pacjentów z cukrzycą jest szczególnie ważne, ponieważ pomaga utrzymać odpowiedni stan odżywienia organizmu. Ponadto produkty białkowe nie wpływają bezpośrednio na stężenie glukozy po posiłku.

Dobrym źródłem białka dla pacjentów z cukrzycą jest mięso (kurczak, indyk, cielęcina), ryby, jaja czy chudy nabiał. Nasiona roślin strączkowych, takie jak fasola, groch, soja, soczewica i ciecierzyca, również zawierają białko, ale dodatkowo dostarczają węglowodanów, więc warto na nie uważać.

Tłuszcze w cukrzycy

Tłuszcze są bardzo ważnym makroskładnikiem diety cukrzycowej, ponieważ korzystnie wpływają na poziom glukozy po posiłku. Ponadto dodając źródło tłuszczu do posiłku bogatego w węglowodany wydłużamy uczucie sytości.

Jednak tłuszcze dzielą się na roślinne i zwierzęce. Dla zdrowia powinno spożywać się przede wszystkim tłuszcze roślinne, które znajdują się m.in. w oliwie z oliwek, awokado, orzechach, pestkach i nasionach.

Cukrzycy nie powinni spożywać w nadmiernej ilości tłuszczów zwierzęcych, szczególnie pochodzących z przetworów mięsnych, takich jak pasztety, parówki, wędliny czy konserwy, ponieważ zwiększają one ryzyko chorób serca.

Co jeść przy cukrzycy? Polecane produkty w diecie cukrzycowej

Co może jeść cukrzyk? Co jeść w cukrzycy? Co dla cukrzyków? – to pytania najczęściej wyszukiwane w internecie. Nie ma się co dziwić, ponieważ istnieje wiele sprzecznych informacji dotyczących tego, co mogą jeść osoby chorujące na tę chorobę.

W jadłospisie cukrzyka powinny znaleźć się przede wszystkim warzywa, owoce, jaja, mięso, ryby, pełnoziarniste produkty zbożowe, zdrowe tłuszcze i chudy nabiał. Należy również pamiętać o prawidłowym nawodnieniu.

Jakie owoce można jeść przy cukrzycy?

Owoce dostarczają wielu cennych składników pokarmowych, dlatego nie powinno ich zabraknąć w diecie osób z cukrzycą. Jednak niektóre zawierają dużo cukrów prostych, które warto ograniczać.

Owoce polecane w cukrzycy to głównie owoce niskowęglowodanowe, o niskim indeksie glikemicznym, takie jak borówki, maliny, truskawki, jeżyny, poziomki, porzeczki.

Czy cukrzyk może jeść ziemniaki?

Ziemniaki należą do produktów niskokalorycznych, ale posiadają wysoki indeks glikemiczny. Jest to spowodowane skrobią, która pod wpływem wysokiej temperatury powoduje zwiększenie glikemii poposiłkowej.

Jeśli jesteś cukrzykiem, to możesz jeść ziemniaki, ale musisz pamiętać aby najlepiej spożywać je po ostudzeniu i ponownym podgrzaniu lub w posiłku zawierającym białka i tłuszcze. Będzie to miało korzystny wpływ na poziom glukozy we krwi.

Dieta cukrzycowa – czego nie może jeść cukrzyk?

Diety dla cukrzyka często charakteryzują się licznymi ograniczeniami. Jednak okazuje się, że najważniejszy jest ładunek glikemiczny całego posiłku, a nie wykluczanie pojedynczych produktów.

Dieta dla osób z cukrzycą powinna całkowicie eliminować lub ograniczać spożywanie m.in. oczyszczonych produktów zbożowych, przetworów mięsnych, cukru, sklepowych słodyczy oraz żywności typu fast food.

Miód dla cukrzyków – tak czy nie?

Miód przez wielu ludzi uznawany za zdrowszą alternatywę cukru, którą można spożywać bez limitów. Jednak warto pamiętać, że miód składa się z fruktozy i glukozy, co niekorzystnie wpływa na poziom cukru we krwi.

Oczywiście diabetyk może spożywać miód, ale w niewielkiej ilości oraz najlepiej w towarzystwie dobrze zbilansowanego posiłku.

Dieta przy cukrzycy a alkohol

Spożywanie alkoholu przez cukrzyka nie jest zalecane, ponieważ w większości przypadków może powodować znaczny wzrost poziomu glukozy we krwi. Szczególnie niekorzystny wpływ ma piwo, nalewki, likiery i dosładzane koktajle czy słodkie drinki.

Dieta w cukrzycy ciążowej 

Najczęściej pojawia się u kobiet, które przed ciążą nie miały rozpoznanej cukrzycy i ustępuje zaraz po urodzeniu dziecka. Objawia się podwyższonym stężeniem glukozy na czczo lub po posiłku.

Za przyczynę cukrzycy ciążowej uznaje się wzrost stężenia hormonów, takich jak estrogeny, progesteron czy prolaktyna, które blokują działanie insuliny na tkanki, co prowadzi do wzrostu glukozy we krwi.

Leczenie cukrzycy ciążowej polega głównie na zmianie stylu życia i wprowadzeniu odpowiedniej diety, która pomaga ustabilizować poziom glukozy. W niektórych przypadkach konieczne jest również włączenie insuliny.

Dieta cukrzycowa – przykładowy jadłospis dla diabetyków

Chorzy na cukrzycę często mają problem co jeść i jak układać posiłki, żeby nie doprowadzać

do skoków glukozy we krwi. Poniżej znajdują się przykłady posiłków dla osób z cukrzycą typu 1 i osób z cukrzycą typu 2, które można znaleźć w moich jadłospisach.

Śniadania dla cukrzyka

  • owsianka na jogurcie z owocami jagodowymi i orzechami (więcej o owsiankach przeczytasz tutaj)
  • omlet z warzywami na mące pełnoziarnistej

Przekąski dla cukrzyka

  • jogurt naturalny z owocami jagodowymi i masłem orzechowym
  • kasza bulgur z dodatkiem jogurtu ze świeżymi owocami i orzechami

Przepisy na proste obiady dla cukrzyka

  • krem z pomidorów z grzankami razowymi i mozzarellą light (więcej o zupach przeczytasz tutaj )
  • łosoś pieczony podany z frytkami z batatów i surówką z białej kapusty
  • leczo z kurczaka z cukinią, papryką i pieczarkami na pomidorach podane z brązowym ryżem

Kolacje dla cukrzyka

  • twarożek z warzywami i oliwą podany z pieczywem razowym
  • sałatka z warzywami i serem feta podana z kaszą bulgur

Więcej praktycznych porad dla diabetyka znajdziesz w najnowszym ebooku „Zapanuj nad cukrem”. Możesz go również kupić w pakiecie z dietą z niskim indeksem glikemicznym lub z dietą przeciwzapalną z niskim indeksem glikemicznym.

Dieta cukrzycowa – podsumowanie

Dieta w cukrzycy typu 1 i 2 jest kluczem do utrzymania stabilnego poziomu glukozy we krwi. Dodatkowo należy zadbać o regularność posiłków, ograniczenie cukrów prostych, codzienną aktywność fizyczną i redukcję masy ciała, w przypadku nadwagi i otyłości.

Podobne wpisy