Co jeść przed snem w cukrzycy ciążowej, a czego unikać? Podpowiadamy!

Diagnoza cukrzycy ciążowej często spada na kobietę niespodziewanie, a zalecenia dotyczące diety, które można znaleźć w internecie, doprowadzają do tego, że każdy produkt spożywczy wydaje się szkodzić, szczególnie przed snem. W związku z tym kobiety unikają jedzenia wieczorem, bo to kłóci się z zasadami racjonalnego żywienia – w końcu nie powinno się jeść na noc. Czy to prawda? Co wolno jeść w diecie przy cukrzycy ciążowej, a czego unikać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powinny jeść osoby chore na cukrzycę ciążową na kolację, żeby poziom glukozy we krwi rano był na odpowiednim poziomie. 

Czym jest cukrzyca ciążowa? 

Cukrzyca ciążowa jest stanem, kiedy u ciężarnej pojawia się podwyższony poziom cukru we krwi. Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, rozpoznaje się ją, gdy:

  • poziom glukozy na czczo wynosi 92 mg / dl lub więcej, 
  • w 1 godzinie po obciążeniu 75 g glukozy jej wynik wynosi 180 mg / dl lub więcej,  
  • w 2 godzinie obciążenia glukozą jej wynik wynosi 153 mg / dl lub więcej. 


Ponadto, cukrzyca ciążowa pojawia się u kobiet, które przed ciążą nie miały stwierdzonej cukrzycy typu 2 i najczęściej ustępuje wraz z porodem. Zaburzenie to wynika ze stężenia niektórych hormonów podczas ciąży, np. progesteronu, estrogenów i prolaktyny, które blokują działanie insuliny, a to doprowadza do wzrostu glukozy. 

Warto również wiedzieć, że zarówno hipoglikemia, jak i hiperglikemia może być niebezpieczna dla matki i zdrowia dziecka. 

Dieta cukrzycowa w ciąży – konieczność?

Głównym elementem leczenia cukrzycy ciążowej jest właśnie dieta, ponieważ dzięki odpowiednio skomponowanej diecie u przyszłej mamy można znacznie obniżyć zarówno poziom glikemii na czczo, jak i po posiłkach. 

Co więcej, często zdarza się, że cukrzyca ciążowa jest leczona tylko dietą i nie ma konieczności włączania insuliny, co ma same zalety dla matki i rozwijającego się płodu. 

Co jeść przy cukrzycy ciążowej?

Dieta w cukrzycy ciążowej powinna opierać się o produkty bogate w węglowodany złożone z niskim indeksem glikemicznym, takie jak m.in. makaron pełnoziarnisty, kasza gryczana, czy inne produkty zbożowe pełnoziarniste. 

Ponadto, nie można zapomnieć o zmniejszaniu ładunków glikemicznych posiłków poprzez dodanie białka (np. mięso, chudy twaróg) i tłuszczów – zdrowych tłuszczów nienasyconych pod postacią orzechów, oliwy z oliwek, czy awokado. 

Poza tym, dieta powinna obfitować w surowe warzywa niskoskrobiowe lub po lekkiej obróbce termicznej, takie jak pomidory, ogórki, papryka, sałata, brokuł, kalafior, cukinia, czy fasolka szparagowa. 

Natomiast, jeśli chodzi o owoce, to najlepiej sięgać po takie z niskim indeksem glikemicznym, w tym maliny, borówki, jagody, jeżyny, pomarańcze, kiwi, czy brzoskwinie. W cukrzycy ciążowej można jeść owoce (w mniejszej ilości niż warzywa), ale tak jak w przypadku każdych węglowodanów, warto nie spożywać ich jako samodzielny posiłek. 

Obszerny artykuł stworzony przez dietetyka klinicznego, dotyczący cukrzycy ciążowej i tego, jak dieta wpływa na stężenie glukozy we krwi, przeczytasz TUTAJ

Przykładowy jadłospis dla kobiet z cukrzycą ciążową

Przygotowywanie dobrze zbilansowanych posiłków stanowi duże wyzwanie, zwłaszcza dla kobiet, które wcześniej nie miały do czynienia z dietą z niskim indeksem glikemicznym. Dlatego w swojej pracy staram się pokazać, że dieta w cukrzycy ciążowej może być szybka i przyjemna. 

Poniżej znajdziesz przykładowy jadłospis dla kobiet z cukrzycą ciążową:

  • Śniadanie – omlet z warzywami podany z pieczywem razowym i awokado;
  • II śniadanie – owsianka na jogurcie skyr z malinami, orzechami i gorzką czekoladą;
  • Obiad – cukinia duszona z pomidorami i kaszą bulgur, podana z kurczakiem grillowanym na rukoli;
  • Przekąska – zielony koktajl ze szpinakiem, natką pietruszki, jabłkiem i awokado, podany z garścią orzechów;
  • Kolacja – kanapki razowe z cukinią duszoną z pomidorami podane z pieczonym łososiem;
  • Przekąska przed snem – kromka chleba razowego z awokado, wędliną, rukolą i ogórkiem

Jeśli potrzebujesz pomocy w prawidłowym zbilansowaniu posiłków, które obniżą Twoją glukozę, to sprawdź moje diety dla kobiet z cukrzycą ciążową. 

Czego unikać w cukrzycy ciążowej?

W cukrzycy ciążowej warto unikać przede wszystkim spożywania cukrów prostych, takich jak słodycze i słodkie napoje. Jadłospis przyszłej mamy nie powinien również obfitować w produkty i dania z wysoką zawartością węglowodanów, typu pierogi, czy inne dania mączne. 

Dodatkowo, warto czytać etykiety i mieć świadomość spożywanych produktów, ponieważ cukier może występować w wielu z nich.

Kolacja w cukrzycy ciążowej – jak powinna wyglądać?

Kolacja w cukrzycy ciążowej powinna być dobrze zbilansowanym, niezbyt dużym posiłkiem, składającym się z węglowodanów złożonych, białka i tłuszczów. Warto również dodać do niej warzywa, które zwiększą ilość błonnika, co wpłynie na lepszą sytość i wolniejszy wzrost glukozy. 

Dodatkowa kolacja przed snem – co najlepiej zjeść wieczorem, aby mieć niski cukier rano

Czy warto jeść przed snem w czasie ciąży? To pytanie pojawia się w moim gabinecie bardzo często i wcale się nie dziwię, biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie źródła dietetyczne podają, że ostatni posiłek powinien być jedzony najpóźniej na 2-3 godziny przed snem.

Jednak dodatkowa wieczorna przekąska u kobiet w ciąży mających cukrzycę jest niesamowicie ważna, ponieważ to ona w dużym stopniu wpływa na poziom glukozy w nocy i na czczo. Dlatego nie warto z niej rezygnować chcąc zmniejszyć poziom glukozy na czczo, ponieważ efekt może być wręcz odwrotny. 

Jak komponować taki posiłek? Przekąska przed snem nie powinna być tylko węglowodanowa, tylko zawierać około 20 g węglowodanów złożonych oraz dodatek białka i tłuszczów. Przykładem może być kanapka z razowego pieczywa z indykiem i warzywami, czy mini sałatka z mozzarellą light i pieczywem razowym. 

Posiłek spożywany przed snem nie powinien też być duży. To forma przekąski, która ma zadbać o stabilną glikemię nocną i poranną w trakcie ciąży. 

Co jeść przed snem w cukrzycy ciążowej – podsumowanie

Cukrzyca ciążowa jest diagnozowana, kiedy w ciąży występuje podwyższony poziom glukozy we krwi. Podstawą leczenia jest zbilansowana dieta oparta o produkty o niskim indeksie glikemicznym oraz produkty bogate w błonnik pokarmowy, ponieważ dzięki diecie, udaje się utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi i można uniknąć wprowadzenia insuliny. 

Zalecenia dotyczące żywienia w cukrzycy ciążowej mówią również o tym, że nie można zapomnieć o zmniejszaniu ładunku glikemicznego posiłków poprzez dodatek białka i tłuszczów. Ponadto, warto unikać cukrów prostych pod postacią słodyczy, czy słodkich napojów. 

Dodatkowa przekąska przed snem u chorych na cukrzycę ciążową jest jednym z najważniejszych posiłków, ponieważ ma ona duży wpływ na stężenie glukozy w nocy i na czczo. Dlatego nie warto rezygnować z dodatkowej kolacji.

Podobne wpisy