Cukrzyca ciążowa bez insuliny
Cukrzyca ciążowa bez insuliny – czy możliwe jest leczenie wyłącznie dietą? Diagnoza cukrzycy ciążowej to znak, że w organizmie jest wysoki poziom cukru we krwi. Często wiąże się to z obawą, że konieczne będzie włączenie insuliny, ponieważ to właśnie ona służy do leczenia cukrzycy ciążowej. Jednak, czy insulina zawsze jest konieczna u kobiet z cukrzycą ciążową? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się najważniejszych informacji na ten temat.
Czym jest cukrzyca ciążowa?
Cukrzyca ciążowa to stan, kiedy u kobiety ciężarnej stwierdza się podwyższony poziom cukru we krwi na czczo i/lub po posiłkach. Najczęściej występuje u kobiet, które przed ciążą nie miały stwierdzonej cukrzycy typu 2 i zwykle ustępuje wraz z porodem. Jednak w około 10% przypadków, cukrzyca ciążowa jest niewykrytą wcześniej cukrzycą typu 1.
Zaburzenie to wynika ze zwiększenia się stężenia niektórych hormonów podczas ciąży, m.in. estrogenu, progesteronu i prolaktyny, które działają przeciwstawnie do produkowanej przez trzustkę insuliny, blokując jej działanie i prowadząc do wzrostu glukozy we krwi.
Co ciekawe, może ona występować nie tylko u kobiet z nadwagą i otyłością, ale również u tych z prawidłową masą ciała oraz niedowagą. Ponadto, u ponad 50% kobiet z cukrzycą ciążową nie ma żadnych czynników ryzyka, a u około 30% zaburzenie to powtarza się w kolejnej ciąży.
Warto również wiedzieć, że cukrzyca występująca w czasie ciąży wiąże się z licznymi powikłaniami zarówno dla matki, jak i dziecka. Na przykład, dzieci matek z cukrzycą ciążową często są większe w stosunku do wieku ciążowego, co określa się jako makrosomia cukrzycowa.
Jak diagnozuje się cukrzycę ciążową?
Do rozpoznania cukrzycy ciążowej wykonuje się oznaczenie glukozy na czczo oraz krzywą glukozową, podczas której bada się stężenie glukozy po godzinie i po dwóch godzinach od jej przyjęcia. Badanie to przeprowadzane jest u wszystkich ciężarnych pacjentek pomiędzy 21 a 27 tygodniem ciąży.
Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, kryteria rozpoznania cukrzycy ciążowej obejmują:
- poziom glukozy na czczo 92 mg/dl lub więcej,
- pomiar wskazujący na 180 mg/dl lub więcej po 1 godzinie po obciążeniu 75 g glukozy,
- wynik wynoszący 153 mg/dl lub więcej w 2 godzinie obciążenia glukozą.
Leczenie cukrzycy ciążowej
Dieta w cukrzycy ciążowej
Pierwszym i najważniejszym elementem leczenia cukrzycy ciążowej jest odpowiednia dieta, od której w dużym stopniu zależy glikemia nie tylko w czasie ciąży, ale podczas całego życia. Dlatego każda kobieta w ciąży, u której zostaje zdiagnozowana cukrzyca, otrzymuje od diabetologa zalecenie, żeby zacząć stosować dietę z niskim indeksem glikemicznym.
Jednak od razu chcę Cię uczulić, że sama dieta z niskim indeksem glikemicznym nie wystarczy, żeby uregulować poziom glukozy we krwi. Należy zadbać również o niski ładunek glikemiczny posiłków, a także ich regularność i dodatkową kolację przed snem.
W większości przypadków, leczenie cukrzycy ciążowej dietą jest wystarczające, nawet przy trudnej cukrzycy, bo takie również się zdarzają. Mimo to, chociaż odpowiednio zmodyfikowana dieta jest w stanie skutecznie poprawić stężenie glukozy we krwi, to czasami jest również potrzebne indywidualne wsparcie.
Aktywność fizyczna a poziom cukru we krwi w cukrzycy ciążowej
Poza dietą, w cukrzycy ciążowej istotna jest także aktywność fizyczna dostosowana do możliwości. Regularny ruch zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, nadciśnienia tętniczego wywołanego ciążą, a także obniża prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu i konieczności rozwiązania ciąży cięciem cesarskim.
Insulina dla kobiet w ciąży
U niektórych kobiet pomimo zmiany diety i wszelkich starań z ich strony, konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego w postaci insuliny. Doustne leki przeciwcukrzycowe nie są rekomendowane do leczenia cukrzycy w ciąży ze względu na ich przenikanie przez łożysko, co może wywierać negatywny wpływ na płód.
Warto podkreślić, że nawet jeśli zostaje wprowadzona insulina, to dieta nadal powinna być podstawą prowadzenia cukrzycy ciążowej, ponieważ dzięki niej, dawka insuliny może być dużo niższa niż kiedy kobieta nie stosuje diety cukrzycowej. Zmniejsza się również ryzyko wystąpienia powikłań cukrzycy.
Szukasz gotowej diety, która poprawi Twoją glukozę? Sprawdź ofertę moich gotowych diet dostępnych TUTAJ.
Cukrzyca ciążowa – kiedy potrzebna jest insulina?
Czasami zdarza się, że insulina jest po prostu konieczna. Wynika to przede wszystkim ze stężenia niektórych hormonów podczas ciąży, w tym progesteronu, estrogenów i prolaktyny, które blokują działanie insuliny, a to doprowadza do wzrostu glukozy i zaburzenia gospodarki węglowodanowej.
Insulina zostaje włączona, kiedy mimo stosowania diety wciąż obserwuje się podwyższone stężenia cukru we krwi na czczo lub po posiłkach. Taka konieczność zachodzi wtedy, kiedy nie udaje się na czczo osiągnąć stężenia cukru poniżej 92 mg/dl bądź godzinę po posiłku jest on powyżej 140 mg/dl.
Oczywiście decyzję o włączeniu insuliny podejmuje lekarz diabetolog i to on powinien być głównym lekarzem prowadzącym kobietę z cukrzycą ciążową. To samo dotyczy dawkowania insuliny. Każdą zmianę dawki zawsze należy skonsultować z lekarzem i nie robić tego na własną rękę.
Cukrzyca ciążowa bez insuliny – podsumowanie
Cukrzyca ciążowa to stan, kiedy u ciężarnej pojawia się podwyższone stężenie glukozy na czczo lub po posiłkach. Podstawą leczenia tego zaburzenia jest dieta, dzięki której możliwe jest uniknięcie leczenia farmakologicznego.
Czasami zdarza się jednak, że mimo wszelkich starań i stosowania diety konieczne jest włączenie przez diabetologa insuliny. Wtedy również warto stosować dietę, gdyż dawki insuliny mogą być przez to dużo niższe niż kiedy dieta jest nieprawidłowa.
Jednak niektóre kobiety wymagają indywidualnego wsparcia i warto z niego korzystać, bo odpowiednio dostosowana dieta wpływa na lepsze stężenie glukozy i tym samym większy spokój przyszłej Mamy, który jest bezcenny.
Jeśli potrzebujesz indywidualnego wsparcia w ciąży, to skorzystaj z indywidualnej współpracy.