Cukrzyca ciążowa – jak obniżyć poziom cukru we krwi na czczo?

Cukrzyca ciążowa powoduje spory stres u kobiety w ciąży i dość często działanie na własną rękę nie przynosi pozytywnego efektu w postaci poprawy stężenia glukozy. W cukrzycy ciążowej najczęstszym problemem jest obniżenie poziomu cukru na czczo. Czy istnieje dieta na obniżenie cukru w cukrzycy ciążowej? Co należy na niej jeść, a czego warto unikać? Przeczytaj artykuł i sprawdź, co można zrobić, żeby rano mieć niski cukier na czczo.

Cukrzyca ciążowa – co to jest?

Cukrzyca ciążowa to stan, kiedy u kobiety ciężarnej pojawia się podwyższone stężenie glukozy we krwi na czczo i/lub po posiłkach. Najczęściej występuje u kobiet, które przed ciążą nie miały stwierdzonej cukrzycy typu 2 i zwykle ustępuje wraz z porodem. 

Zaburzenie to wynika ze zwiększenia się stężenia niektórych hormonów podczas ciąży, m.in. estrogenu, progesteronu i prolaktyny, które blokują działanie insuliny, co prowadzi do wzrostu glukozy. 

Warto wiedzieć, że prawidłowy poziom cukru w okresie ciąży jest istotny dla zachowania zdrowia kobiety i płodu, ponieważ wysoki cukier na czczo i po posiłkach wiąże się z częstszym rozwojem infekcji dróg moczowych, większym ryzykiem poronienia, wzrostem ciśnienia tętniczego, czy wielowodziem. 

Diagnostyka cukrzycy ciążowej – test obciążenia glukozą

Do rozpoznania cukrzycy w ciąży wykorzystuje się pomiar cukru we krwi, który przeprowadzany jest u wszystkich kobiet między 24 a 28 tygodniem ciąży, tj. w drugim trymestrze ciąży. 

Jeśli poziom glukozy na czczo wynosi powyżej 126 mg/dl lub poziom glukozy 2 godziny po obciążeniu glukozą (75 g glukozy) jest powyżej bądź równy 200 mg/dl lub przygodny poziom glukozy jest wyższy bądź równy 200 mg/dl i towarzyszą mu objawy hiperglikemii, to stwierdza się cukrzycę ciążową.

Cukrzyca ciążowa – co jeść?

Kluczowym elementem w przypadku cukrzycy ciążowej jest bazowanie na węglowodanach złożonych, ponieważ to one ze względu na wyższą zawartość błonnika powodują wolniejszy wzrost glukozy po posiłkach niż produkty z wysokim indeksem glikemicznym. 

Do węglowodanów o niskim indeksem glikemicznym zalicza się m.in.: 

  • brązowy ryż,
  • gruboziarniste kasze,
  • otręby i płatki owsiane,
  • pełnoziarniste makarony,
  • razowe pieczywo.

To właśnie węglowodany w największym stopniu wpływają na stężenie glukozy, dlatego warto skupiać się na ich jakości, ale również ilości. Węglowodany w cukrzycy ciążowej powinny stanowić ok. 40-50% zapotrzebowania kalorycznego, czyli około 180 g węglowodanów na dzień.

Ponadto, zaleca się obniżanie ładunku glikemicznego posiłku poprzez dodatek białka i tłuszczów do potraw zawierających węglowodany. Na przykład, przygotowując kanapki warto zadbać o solidną porcję białka w postaci szynki lub jajka oraz zdrowych tłuszczów np. porcji sałaty polanej oliwą z oliwek lub awokado. 

Poza tym, dieta cukrzycowa w ciąży powinna obfitować w surowe warzywa niskoskrobiowe lub po lekkiej obróbce termicznej, takie jak brokuł, cukinia, fasolka szparagowa, kalafior, ogórki, papryka, pomidory, czy sałata.  

Dieta kobiet z cukrzycą ciążową – czego unikać?

Cukrzyca ciążowa wiążę się z pewnymi ograniczeniami w diecie. Przede wszystkim warto unikać produktów składających się głównie z cukrów prostych, ponieważ one nie tylko niekorzystnie wpływają na glikemię, ale również przyczyniają się do wzrostu masy ciała. 

Do ich głównych źródeł zaliczyć można m.in.:

  • ciasta i ciastka,
  • drożdżówki, 
  • słodycze,
  • słodkie napoje.

Warto pamiętać o tym, że cukry proste występują również w owocach. Dlatego polecam kontrolować ich ilość i pamiętać o prawidłowym wkomponowaniu ich w posiłki. W cukrzycy w ciąży świetnie sprawdzają się owoce niskowęglowodanowe, takie jak np. borówki, jagody, maliny, czy truskawki. 

Jadłospis przyszłej mamy nie powinien obfitować również w produkty i dania z wysoką zawartością węglowodanów, typu pierogi, czy inne dania mączne, a także dania typu fast-food i produkty wysokoprzetworzone. 

Jeśli potrzebujesz dobrze zbilansowanej diety, która będzie szybka i przyjemna, a stężenie glukozy dzięki niej się obniży, to sprawdź ofertę gotowych diet dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. 

Jak obniżyć poziom cukru we krwi na czczo w ciąży?

Podwyższona glikemia na czczo w czasie ciąży jest jednym z głównych problemów przyszłych mam. Warto jednak podkreślić, że normy cukru w ciąży różnią się od norm poza tym wyjątkowym okresem w życiu każdej kobiety. 

Głównym czynnikiem mogącym wpływać na podwyższony poziom cukru we krwi na czczo jest zbyt długa przerwa między ostatnim, a pierwszym posiłkiem. Dlatego, aby obniżyć glukozę na czczo w ciąży, kluczowe jest spożywanie dodatkowej, niewielkiej kolacji tuż przed pójściem spać. 

Dlaczego poziom glukozy we krwi na czczo jest wysoki w ciąży?

Jak już wspomniałam, normy glukozy w ciąży są inne niż poza tym okresem i nie trudno przekroczyć normę. W trakcie ciąży zwiększa się wydzielanie hormonów działających antagonistycznie do insuliny tj. estrogenu, progesteronu i prolaktyny. To one sprawiają, że pojawia się zwiększone zapotrzebowanie na insulinę i hiperglikemia. 

Co jeść na noc, aby mieć niski cukier rano w ciąży?

Aby obniżyć glukozę na czczo w ciąży, należy spożywać małą, dodatkową kolację tuż przed pójściem spać. Posiłek ten powinien być niewielki i zawierać źródło węglowodanów złożonych. Może to być np. kromka razowego pieczywa bądź trochę gruboziarnistej kaszy z dodatkiem białka i tłuszczów. 

Obszerny artykuł stworzony przez dietetyka klinicznego, dotyczący cukrzycy ciążowej i tego, jak dieta wpływa na stężenie glukozy we krwi, przeczytasz TUTAJ

Obniżanie poziomu cukru we krwi w ciąży – jak to skutecznie zrobić?

Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa leczenia cukrzycy ciążowej. To sprawia, że kobiety ciężarne, które chcą obniżyć stężenie glukozy w czasie ciąży, powinny spożywać 

posiłki oparte głównie o węglowodany z niskim indeksem glikemicznym i wykluczeniem bądź zminimalizowaniem ilości cukrów prostych w diecie. 

Istotna jest również odpowiednia ilość posiłków. Zaleca się spożywanie mniejszych objętościowo posiłków, ale z większą częstotliwością. Ilość posiłków najlepiej dostosować indywidualnie do wyników glikemii, ale najlepiej, żeby było ich około 6. 

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników ważna jest również aktywność fizyczna, która korzystnie wpływa na kontrolę i normalizację stężenia cukru we krwi u ciężarnych. Umiarkowany wysiłek fizyczny, który może wykonywać kobieta ciężarna to np. joga, pływanie, czy spacer. 

Jak obniżyć poziom cukru we krwi w cukrzycy ciążowej – podsumowanie

Cukrzyca ciążowa występuje, kiedy obserwuje się podwyższone stężenie glukozy na czczo lub po posiłkach. Podstawą jej leczenia jest dieta z niskim indeksem glikemicznym, która wyklucza lub mocno ogranicza cukry proste w znacznym stopniu wpływające na poziom cukru we krwi. 

Zgodnie z zaleceniami, chcąc obniżyć poziom glukozy na czczo w cukrzycy ciążowej należy również spożywać dodatkowy niewielki posiłek tuż przed pójściem spać. Ostatni posiłek powinien składać się z węglowodanów z niskim indeksem glikemicznym z dodatkiem białka i tłuszczów. 

Jeśli potrzebujesz indywidualnego wsparcia, to umów się na konsultację.

Podobne wpisy